Haber

Akademisyen Tolga Sütlü, Boğaziçi Üniversitesi yönetimine açtığı davayı kazandı

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’ndeki görevinden 2022 yılında uzaklaştırılan Tolga Sütlü, üniversite yönetimine açtığı davayı kazandı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Tolga Sütlü, “Ekim 2022’de Boğaziçi Üniversitesi yönetimi tarafından (hükümet yanlısı medyanın başrol oynadığı itibar suikastının ardından) asılsız gerekçelerle görevimden ihraç edildim. Bu eyleme karşı 9 Kasım 2022’de İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nde dava açtım. “Oy birliğiyle KAZANDIM” dedi.

‘Görevimi sonlandıracak bir madde yok’

Mahkemenin bu dönemdeki maaşların faiziyle ödenmesine hükmettiğini belirten Sütlü, “Mahkeme, Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin hakkımda yaptığı işlemi hukuka aykırı bularak iptal etti ve bu süre içerisinde tarafıma ödenmeyen maaşların iptaline karar verdi. Bu sürenin faiziyle birlikte ödenmesi gerekiyor. Yani Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevime son veren Ekim 2022 tarihli yazı.” “Bu hüküm geçersizdir. On beş (15) ay sonra adalet yerini buldu” dedi.

‘Hangi kararın bu kadar hukuksuzluğu tespit edeceğini kim bilebilir’

“Elbette bir gün bu 15 ayda neler yaşadığımı, özel hayatımın, kariyerimin ve bilimsel araştırmalarımızın geri dönülemez şekilde nasıl etkilendiğini ve en önemlisi öğrencilerimin neler yaşadığını detaylı olarak anlatacağım zamanım olacak” dedi. Sütlü, şöyle devam etti:

“Boğaziçi Üniversitesi’nde 3 yıldır yapılan hukuksuzlukların, haksızlıkların, mobbinglerin, vicdansızlıkların defalarca tespit edilip mahkeme tarafından iptal edildiği kim bilir kaç karar verildi… Bu hukuksuzlukları yapanlar hala kürsüde oturmaya devam ediyor.” Arkalarındaki medya desteğini kullanarak, kamuoyuna pembe bir Boğaziçi hikayesi satarak koltuklarına oturdular.” “Utanmadan bunu yapıyorlar. Rızaları olmadığı için işlerinden ve geçim kaynaklarından atılan, kariyerlerine son verilen, hayatları mahvedilmeye çalışılan tüm bilim adamlarımız adına ‘artık yeter’ diyorum. Boğaziçi Üniversitesi’nde işlenen hukuksuzluklar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu