Ekonomi

Amazon “gizli fiyat artışı” yapmakla suçlanıyor

FTC’nin ABD’li perakende devi Amazon’a eylül ayında açtığı dava çerçevesinde yeni detaylar açıklandı.

Şikayet aynı zamanda şirketin satıcılardan “Prime” özelliğinin bir parçası olarak lojistik ve teslimat hizmetlerini kullanmalarını nasıl talep ettiğine de ışık tutuyor.

Amazon’un diğer online perakendecilerin fiyatları takip edip etmediğini görmek ve rakipleri tarafından takip edilebilecek ürünlerin fiyatlarını artırmak için kapalı bir algoritma oluşturduğu belirtilen şikayet belgesinde, Amazon’un bu algoritmayı 1’den fazla ürünü kaldırmak için kullandığı ileri sürüldü. Amerikalıların cüzdanlarından milyarlarca dolar.

FTC, Amazon’un tekel gücünü yasa dışı kullanarak rekabete aykırı davrandığı iddiasıyla Eylül ayında dava açmıştı.

Amazon’un büyük bir şirket olduğu için değil, mevcut rakiplerin büyümesini ve yeni rakiplerin ortaya çıkmasını engelleyen dışlayıcı davranışlarda bulunması nedeniyle yasayı ihlal ettiğini iddia eden FTC, Amazon’un eylemlerinin hiçbir rakibin şirketin hakimiyetini tehdit etmemesini sağladığını kaydetti. Market.

FTC, Amazon’un düzenlemesinin her yıl perakende satışlarda yüz milyarlarca doları, büyük ve küçük işletmelerin sattığı yüzbinlerce ürünü ve yüz milyondan fazla tüketiciyi etkilediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu