Ekonomi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi

Açılış seansında, Haziran vadeli işlem sözleşmesi bir önceki seans kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 6.558.00’den işlem gördü.

Dün dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,4 altında 6.525,00 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında 6.503 puana geriledi.

Analistler, merkez bankalarının küresel borsalardaki “şahin” politikalarından yakında vazgeçebileceği beklentisinin güçlenmesinin risk iştahını desteklediğini söyledi.

ABD’de dün açıklanan verilere göre analistler, işgücü piyasasının soğumaya başlamış olabileceğine yönelik iddiaların arttığını ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikası kararları öncesi para piyasalarındaki “şahin” fiyatlamalarının zayıfladığını ifade ettiler ( Fed) önümüzdeki hafta alınacak.

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in 14 Haziran’da faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı öngörüsü yüzde 24’e geriledi.

Hafize Gaye Erkan ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) atanan ilk kadın genel başkan olurken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. ).

Bugün yerli sanayi üretimi verilerinin takip edileceğine değinen analistler, teknik olarak endeks kontratında 6.600 ve 6.700 seviyelerinin direnç, 6.500 ve 6.400 noktalarının ise dayanak noktası olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu