Ekonomi

Emirates ve IATA, pilot eğitimi ve uçuş güvenliğine dair en iyi uygulamaların paylaşılması için sektöre öncülük ediyor

Bir uçak kokpiti, pilotların tüm dikkatlerini vermelerini ve teknolojinin de yardımıyla şuurlu kararlar almalarını gerektiren karmaşık, güçlü ve riskli ortamdır. Havayolu seyahatindeki artan talep ve operasyonların genişlemesi, küresel olarak her gün, her uçuşta, her rotada milyonlarca yolcu ve mürettebatın güvenliğinden sorumlu oldukları için pilot eğitimleri giderek değer kazanıyor. Havacılık sanayisi, iş gücünü yüksek performans için eğitmek üzere en son ve en âlâ uygulamaları artık her zamankinden daha fazla kullanmak zorunda.

Emirates ve Milletlerarası Hava Nakliyatı Birliği (IATA) cinsinin birinci örneği olan bir forumda bir ortaya gelerek havacılık kesimi için pilot eğitimi ve uçuş güvenliği üzerine bir çalıştay düzenledi. IATA iş birliğiyle Emirates’in Uçuş Operasyonları Eğitim Departmanı tarafından düzenlenen Kanıta Dayalı Eğitim – Yetkinlik Temelli Eğitim ve Değerlendirme Çalıştayı, Ekim ayında Dubai’deki Emirates Havacılık Koleji’nde gerçekleştirildi.

Çalıştaya Lufthansa, Singapore Airlines, Iceland Air, UAE Presidential Flight, Etihad, flydubai, Air Arabia ve Indigo üzere havayolu şirketlerinin eğitim uzmanlarının yanı sıra BAE Sivil Havacılık Otoritesi (GCAA) ve İrlanda Havacılık Otoritesi üzere sivil havacılık otoriteleri de katıldı. Uçak üreticileri Airbus ve Boeing’in yanı sıra Memleketler arası Havayolu Pilotları Dernekleri Federasyonu (IFALPA) ve Emirates Uçuş Eğitim Akademisi (EFTA) ve CAE üzere eğitim kuruluşları da etkinlikteki yerlerini aldılar.

Tüm gün boyunca konuşmaların ve sunumların yapıldığı çalıştayda bölümden iştirakçiler bir ortaya gelerek ispata dayalı eğitim (EBT) ve yetkinlik temelli eğitim ve kıymetlendirme programlarının geliştirilmesi, uygulanması ve tesirli bir biçimde yürütülmesiyle ilgili olarak karşılaşılan zorlukları ve alandaki en uygun uygulamaları paylaştılar.

Çalıştayda Emirates Uçuş Eğitimi Lider Yardımcısı Kaptan Pilot Bader Al Marzooqi, İnsan Faktörleri Müdürü Dr. Nicklas Dahlstrom, Boeing Eğitim Müdürü Kaptan Pilot David Swarbrick ve Uçuş Eğitimi Standartları Müdürü Kaptan Pilot Stephen Mercer konuşmacı olarak katıldı. Aktifliğe katılan öteki konuşmacılar ortasında ise IATA Emniyet ve Uçuş Operasyonları Kısmı Eğitim ve Lisanslama Sorumlusu Kaptan Pilot Yann Renier, flydubai Sorumlu Uçuş Eğitmeni Kaptan Pilot Jason Alves, Airbus Dünya Çapında Eğitim Lider Yardımcısı Kaptan Pilot Olivier Mazzoleni, Boeing Küresel Hizmetler Yetkinlik Temelli Eğitim ve Kıymetlendirme Programı Önderi Kaptan Pilot Graham McNally, Lufthansa A380 Eğitimlerinden Sorumlu Kaptan Pilot Richard Lenz ve CAE Eğitimi Sorumlusu Kaptan Pilot Chris Ranganathan üzere isimler yer aldı.

Emirates Uçuş Eğitimi Lider Yardımcısı Bader Al Marzooqi, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Forum, pilot eğitim programlarının verimliliğinin ve aktifliğinin artırılması maksadı ile havacılık kesimindeki kilit paydaşların yürüttükleri iş birliği ve paydaşlığın en âlâ örneklerinden biri oldu. İspata dayalı eğitim programlarının uygulanmasını olumlu tarafta etkileyen gerçek dünyaya ve uygulanabilir tahlillere yol açacak kritik öngörüleri, bilgileri ve en yeterli uygulamaları paylaştık. Forum, bölümden isimlerin bir ortaya gelerek pilot eğitiminde sık sık karşılaşılan zorlukları ele almaları için harikulade bir platform sundu. IATA’ya, iştirakçilere ve foruma katkıda bulunan herkese sonsuz takviyeleri için teşekkür ediyoruz.”

IATA Emniyet ve Uçuş Operasyonları Kısmı Eğitim ve Lisanslama Sorumlusu Kaptan Pilot Yann Renier, şunları söyledi: “Emirates Uçuş Eğitimi Departmanı, İspata Dayalı Eğitimi de kapsayan yetkinlik temelli eğitim yaklaşımını ele almak üzere havayolu şirketlerini, eğitim kuruluşlarını ve uçak üreticilerini temsilen 40’tan fazla eğitim sorumlusunun yer aldığı bir Yetkinlik Temelli Eğitim ve Değerlendirme (CBTA) çalıştayı düzenledi. Etkinlik, Yetkinlik Temelli Eğitim ve Değerlendirme alanındaki en son gelişmelerin ele alınmasını ve sektörün bu yaklaşımı uygularken karşılaştıkları temel zorlukların belirlenerek çalıştaya online olarak katılan 80 katılımcıyla paylaşılmasını sağladı. Dubai’de ve sanal platformda yanımızda olan tüm iştirakçilere teşekkür etmek istiyorum. Operasyonlar için yeni bir sayfa niteliğindeki bu çalıştayın ileride de devam edeceğinden eminim.”

GCAA Uçuş Operasyonları Müfettişi Sham Suddin Bin Khalid, ise şunları söyledi “Emirates çalıştayında, havacılık emniyeti doğrultusunda pilotlarımızı en âlâ formda nasıl eğitebileceğimizi düşünme ve konuşma imkanı bulduk. Havayolu şirketleri, uçak üreticileri ve eğitim kuruluşları üzere paydaşlar ortasındaki bilgi ve data paylaşımını izlemek epeyce ilham verici bir tecrübe oldu. Bu diyalog ve iş birliğinin önümüzdeki yıllarda da devam ederek pilot yetkinliklerini geliştirme vizyonuna katkıda bulunmasını ve bölüm genelinde emniyeti artırmasını umuyoruz.”

Çalıştayda İspata Dayalı Eğitim (EBT) ve Yetkinlik Temelli Eğitim ve Kıymetlendirme (CBTA) programlarının nasıl başarılı bir biçimde uygulanacağı ve yaygınlaştırılacağı üzere hususlar ele alındı. Aktiflikte bilhassa bu programlar için müfredat oluşturulması ve eğitimcilere yönelik standartlar geliştirilmesi sırasında karşılaşılan zorluklara ve eğitim datalarının idaresi, kullanımı üzere bahislere odaklanıldı. En güzel uygulamaların paylaşılmaya devam edilmesi ve pilot eğitiminin tüm havacılık kesimi için geliştirilmesi maksadıyla aktifliğin ileride devam ettirilmesi planlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu