Haber

Fransa’da 10 bin çiftçi eylemde: Paris ve Lyon’u kuşatıyorlar

Fransa’da çiftçilerin tarım sektöründe daha iyi koşullar talep etmek ve hükümetin tarım politikalarına tepki göstermek amacıyla düzenlediği gösteriler devam ederken, Paris’in birçok noktasını çevreleyen çiftçiler ülkenin güneydoğusunda yer alan Lyon kentine doğru ilerliyor.

İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, çiftçilerin başkent Paris’te 100’den fazla sokağı trafiğe kapattığını bildirdi. 10 bin çiftçinin sokakta olduğu belirtildi.

Çiftçi konvoyunun Avrupa’nın en büyük sebze ve meyve pazarı Rungis’e doğru ilerlerken, A6 otoyolu boyunca polis araçlarının konuşlandırıldığı bildirildi. “Protestocular Rungis’e, Paris Havalimanı’na veya şehir merkezine giremezler” diyen Darmanin, “Denerlerse biz de orada olacağız.”

ALMANYA’DA ÇİFTÇİLER HÜKÜMET PLANINA KARŞI

Öte yandan Almanya’nın pek çok bölgesinde hükümetin tarımdaki sübvansiyonları kaldırmayı planlaması nedeniyle çiftçilerin protestoları Aralık ayından bu yana sürüyor. Almanya’da çiftçiler geçtiğimiz günlerde hükümeti oluşturan partilerin genel merkezleri önünde tarımsal dizel sübvansiyonlarında planlanan kesintilere karşı traktörlerle gösteri yaptı.

Aralık ayındaki protestoların ardından Alman hükümeti, çiftçilere yönelik tarımsal motorin vergi indirimini aniden sonlandırmak yerine bu yıl için yüzde 40, 2025 için yüzde 30 oranında azaltmayı ve 2026’dan itibaren ise tamamen ortadan kaldırmayı planladığını açıklamıştı. çiftçi araçlarına uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılmasından da vazgeçmişti. . Ancak çiftçiler 8 Ocak’ta bir hafta sürecek kapsamlı bir protesto başlattı.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu