Ekonomi

GE Havacılık 2020’lerin ortasına kadar hibrit jet motorları hedefliyor

GE Havacılık, önümüzdeki on yılın ortalarına kadar yeni nesil dar gövdeli jetleri donatmayı hedefleyen bir hibrit elektrikli motor geliştiriyor. Şirket, hibrit bileşenlerin ilk testlerini ve temel motor testini tamamladı. Bir sonraki aşama bu bileşenlerin birlikte test edilmesini içerecek.

Hibrid elektrikli motorlar konsept olarak Toyota Prius gibi hibrid otomobillere benziyor, ancak havacılık sektörü için. Bu gelişme havacılık sektöründen, özellikle de sektörün karbon ayak izinin yarısından sorumlu olan tek koridorlu jetlerden kaynaklanan karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilir.

Henüz değerlendirme aşamasında olan teknoloji, yüksek baypaslı bir turbofana yerleştirilmiş elektrik motorları veya jeneratörlerin kullanılmasını içeriyor. Bu bileşenler, çeşitli uçuş aşamalarında ek güç sağlamak üzere tasarlandı. GE Aerospace, Airbus’ın tahminlerine göre geleneksel uçuşlara kıyasla yakıt tüketimini %5’e kadar azaltma potansiyeline sahip bu projede NASA ile işbirliği yapıyor.

Yakıt verimliliği daha yüksek motorlara yönelik baskı, havacılık endüstrisinin 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma hedefinin bir parçası. Bununla birlikte, elektrikli ve hidrojenle çalışan uçak teknolojileri hala deneysel aşamalarda olduğundan, karbondan arındırma zorluğu göz korkutucu olmaya devam ediyor.

Eleştirmenler, endüstrinin net sıfır hedeflerine ulaşma kabiliyeti konusunda şüphelerini dile getirerek tek çözümün uçuşlarda küresel bir azalma olabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte GE Havacılık ve Uzay, yakıt tasarruflu teknolojiler geliştirmek için çeşitli yollar keşfetmeye devam ediyor.

Fransız Safran ile ortak bir çalışma yürüten GE, açık kanatlı bir jet motoru projesi üzerinde de çalışıyor. Bu ortaklık, önümüzdeki on yılın ortasından itibaren yakıt kullanımını ve emisyonları %20 oranında azaltabilecek motorlar yaratmayı hedefliyor. Bu arada, rakip RTX, yakıt verimliliğinde %30’luk bir iyileşme hedefleyen kendi hibrit-elektrik teknolojisi göstericisini takip ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberdumlupinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu