Haber

Geçmişin Klasikleri Günümüz Teknolojisiyle Birleşti: Elektrikli Volkswagen Beetle

Geçmişin klasikleri ile günümüz teknolojisi birleşse nasıl olurdu? Bu sorunun cevabını olabildiğince yakından almak istiyorsanız size elektrikli bir Volkswagen Beetle önerebiliriz. Bu proje kapsamında Vosvos adıyla da bilinen 1962 model Volkswagen Beetle’a elektrik motoru montajı yapıldı. İşte Tesla pilli elektrikli Vosvos ve detayları…

1962 elektrikli Volkswagen Beetle!

Blake Rhodes, projenin başında klasik otomobil kültürünü elektrikli otomobil teknolojisiyle harmanladı. Sonuçta 1962 model elektrikli bir Vosvos ortaya çıktı. Proje kapsamında satın alınan Beetle tamamen restore edilerek ilk günkü durumuna getirildi. Daha sonra otomobildeki 1.3 litrelik içten yanmalı motor çıkarıldı.

Kamu araçları elden çıkıyor: Elektrik dönemi başladı!

Daha sonra araca Netgain Hyper 9 adı verilen 120 beygir güç ve 173 Nm tork üreten elektrik motoru takıldı. Böylece otomobil, yeni motorundaki 40 beygir gücünü üç katına çıkararak, trafikteki diğer sürücülerin kendi otomobillerini sorgulatacak bir güce ulaştı. Bu elektrik motorunu besleyecek piller ise oldukça sürpriz bir markadan geldi.

Araçta Tesla Model S aküleri bulunmaktadır. Birbirinden tamamen farklı mimariye sahip otomobiller arasında yapılan ince mühendislik hesaplamaları ile Model S’in pilleri Beetle’ın yapısına uygun şekilde yerleştirildi. Buradaki tek üzücü nokta, fabrika verilerine göre Model S’nin 634 kilometreye varan menzili yerine Beetle’ın 160 kilometrelik menzile sahip olması.

Menzilin neredeyse 4’te 1 oranında azalmasının nedeni, Beetle’ın Model S’e göre daha küçük olması nedeniyle pillerin bölünerek bir kısmının aktarılması olabilir. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi menzilde ciddi bir azalma anlamına geliyor.

Peki siz bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gelecekte insanlar içten yanmalı motorlu araçlarını bu şekilde elektriklendirerek kullanabilecekler mi? Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu