Yaşam

Genç yazarlar Türk edebiyatını Rusya’ya taşıyor

Genç Türk yazarları dünya çapında başarıya imza atıyor. En son Rus yayınevi Eksmo, Kayıp Canlar Sarayı dizisinin yazarı Dilara Keskin ile Efes Yayınları’ndan çıkan Kutup Yıldızı dizisinin yazarı Mehtap Fırat’ın eserlerinin Rusça çeviri haklarını satın aldı.

Dünyada kitap okuma alışkanlığına yönelik farkındalık her geçen gün artarken, genç – yetişkin kategorilerindeki kitapların yoğun ilgi görmeye başladığı kaydediliyor. Wordsrated tarafından açıklanan verilere göre satış oranlarındaki artışla birlikte son 5 yılda en hızlı büyüyen kategorinin genç – yetişkin kitaplarının olduğu görülüyor. Geçen yıl yaklaşık 36 milyon adet basılı satışı gerçekleşen gençlik – yetişkin kitaplarının %87,56’sı kurgu türünde yazılırken, ülkemizde bu kategoride eser üreten yazarlar, küresel ölçekte başarı elde etmeye devam ediyor. En son Rus yayınevi Eksmo, Kayıp Canlar Sarayı dizisinin yazarı Dilara Keskin ile Efes Yayınları’ndan çıkan Kutup Yıldızı dizisinin yazarı Mehtap Fırat’ın eserlerinin Rusça çeviri haklarını satın aldı.

“Ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyorum”

Yazar Dilara Keskin bahisle ilgili niyetini şu sözlerle paylaştı: “Ne zaman düşsem yara bandım kelimelerdi. Çocukluğumdan beri şifayı yazmakta buldum. Satır ortasında okuyucularımla buluşmanın mutluluğu tarif edilemez bir güce sahip. Şimdi ülkemi dünyada temsil etmenin gururu ile mutluluğum katlanarak artıyor. Çocukken defterime karaladığım hikâyelerin beni bu noktaya getirmesi hoş bir şaşkınlık içindeyim. Bu sevinci küçük yaşımda yaşamama vesile olan Efes Yayınları Yazı İşleri Müdürü Mustafa Güneş’e ve her zaman desteğini esirgemeyen aileme, dostlarıma ve okuyucularıma teşekkür ederim.”

Yazar Mehtap Fırat şu açıklamayı yaptı: “Kutup Yıldızı, dostluğu, kardeşliği ve sevgiyi bünyesinde barındırır; İnsanların kan bağı olmadan da birbirlerine nasıl sımsıkı bağlanabileceğine dair bir gençlik romanı. Kitabı yazdığım ilk günden beri karakterlerimle bazen ağladım bazen onlarla güldüm. Yazarlık serüvenimde ilk göz ağrım olduğu için eserimin benim için çok özel bir yeri var. Kitabımın Rusya’da yayınlanacak olmasından çok memnunum. Umarım Rus edebiyatı severler Kutup Yıldızı’nı okuduklarında hem hikayenin heyecanını yaşarlar hem de kendi Kutup Yıldızlarını bulurlar.”

“Amacımız genç yazarların önünü açmak”

Efes Yayınları Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Güneş, “Kurulduğumuz günden bu yana amacımız genç yazarlara yol göstermek ve onları teşvik etmek oldu. Şimdi geldiğimiz noktada yazarlarımızın pek çok konuda meslektaşlarının önünü açtığını ve onlara ilham kaynağı olduğunu görüyoruz. Öte yandan yetenekli yazarlarımızın kitaplarının Rusça çevirilerinin olması da bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Bu başarı, gençlerimize fırsat verdiğimizde her şeyi yapabileceklerini gösteriyor. Bu doğrultuda genç yazarlarımızla ilgili kitaplar yayınlarken diğer yayınevlerine de örnek olmaya devam ediyoruz. Dünya edebiyatında sesimizi daha çok duyuracağımıza inanıyorum” dedi.

tufanbeyli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu