Haber

Guterres, iklim değişikliğinden olumsuz etkilenen ülkelere destek kararından memnun

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim değişikliğinden olumsuz etkilenen ülkelere fon sağlanmasına yönelik mutabakattan memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Mukavelesi 27. Taraflar Konferansı (COP27) tepesi sona ererken Guterres tepede “adalete doğru önemli bir adım atıldığını” vurguladı.

Guterres, az gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğinden doğan ziyanlarının karşılanması talebinin temel tartışma hususlarından birini oluşturduğu konferansa ait görüntü ileti yayınladı.

BM Genel Sekreteri bildirisinde, “Bir kayıp ve zarar fonu kurulması ve gelecek dönemde faaliyete geçirilmesi kararını memnuniyetle karşılıyorum.” tabirini kullandı.

Öte yandan fon oluşturma kararının kâfi olmayacağına dikkati çeken Guterres, bu mevzuda varılan muahedeyi “kırılan güveni yeniden inşa etmek için çok ihtiyaç duyulan siyasi bir işaret” olarak niteledi.

18 Kasım’da sona ermesi beklenen COP27, taraflar arasında anlaşmanın sağlanması için 2 gün uzatılmıştı.

Guterres, 17 Kasım’da, iklim krizine dair ülkeler ortasındaki inancı tekrar inşa etme davetinde bulunmuştu.

Hem kuzey ve güney ülkeleri ortasında hem de gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler ortasında güvensizlik olduğuna işaret eden Guterres, bu güvensizliğin giderilmesi için süratli davranmaya muhtaçlık duyulduğunu belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu