Ekonomi

IBM ek açık kaynaklı yapay zeka modelleri sunacak, Suudi Arabistan ile anlaşma imzaladı

International Business Machines (IBM) Salı günü yaptığı açıklamada, bir dizi yapay zeka modelini açık kaynaklı yazılım olarak yayınlamayı planladığını ve Arapça dilinde yetkin bir yapay zeka sistemi geliştirmek için Suudi Arabistan ile işbirliği yapacağını duyurdu.

Microsoft (NASDAQ:MSFT) gibi rakiplerinin aksine IBM, “Granite” yapay zeka modellerini işletmelerin kendi kullanımları için uyarlamalarına sunarak Meta Platforms’un (NASDAQ:META)kine benzer bir açık erişim stratejisini tercih ediyor.

Granite araçları, yazılım geliştiricilerin kodlama çalışmalarını hızlandırmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. IBM, modeller değiştirildikten sonra veri işleme tesislerinde güvenilir performansı kolaylaştıran Watsonx adlı abonelik tabanlı bir hizmet sunarak bu modellerden gelir elde etmeyi amaçlamaktadır.

Teknoloji şirketinin yaklaşımı, modellerin IBM’den ya da diğer sağlayıcılardan kaynaklanıp kaynaklanmadığına ve IBM’in veri işleme tesislerinde ya da başka bir yerde yürütülüp yürütülmediğine bakılmaksızın, müşterilerin yapay zeka modellerini kullanmalarından kâr elde etmektir.

IBM’in İcra Kurulu Başkanı Arvind Krishna Reuters’e yaptığı açıklamada “Üretken yapay zeka modellerinin başlangıç aşamasındayız” dedi.

“Nihayetinde rekabet tüketiciler için faydalıdır. Güvenliği ve etik sorumluluğu sağlamayı amaçlıyoruz.”

Buna ek olarak, Suudi Veri ve Yapay Zeka Kurumu, “ALLaM” Arapça dil modelini eğitmek için Watsonx’ı kullanmayı ve böylece IBM’in dilbilimsel yeteneklerini bir dizi Arapça lehçesini kapsayacak şekilde geliştirmeyi planlıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu