Teknoloji

Instagram’dan yapay zekaya karşı yeni bir önlem daha

Meta, diğer şirketlerin yapay zeka araçları tarafından üretilen görüntüleri tespit edip etiketleyebilecek bir teknoloji sunacağını duyurdu. Facebook, Instagram ve Threads platformlarında kullanılacak bu teknoloji, herkesin yapay zeka tarafından yaratılmış bir manzarayı net bir şekilde görmesini sağlayacak.

Meta, yaptığı açıklamada, yapay zeka araçlarının ürettiği görüntülerin yanı sıra görüntü ve seslerin tanımlanmasını kolaylaştıracak teknik standartlar üzerinde sektör ortaklarıyla birlikte çalıştığını belirtti. Ünlüler istemeden seçimle ilgili yanlış bilgi vermekle suçlandı sahte çıplak görsellerYapay zekanın ürettiği ve bir o kadar da zarar verebilecek görüntüleri üretmenin ve dağıtmanın her zamankinden daha kolay olduğu bir dönemde bu sistemin ne kadar faydalı olacağı henüz belli değil.

Cornell Üniversitesi’nde bilgi bilimleri alanında yardımcı doçent Gili Vidan “Bu, çevrimiçi sahte içerik üretiminin platformları için bir sorun olduğu gerçeğini ciddiye aldıklarını gösteren bir işaret” dedi. Vidan, ticari araçlar tarafından üretilen yapay zekadan türetilen içeriğin çoğunun etiketlenmesinde “oldukça etkili” olabileceğini, ancak muhtemelen her şeyi tespit edemeyeceğini söyledi.

Meta şu anda kendi aracı tarafından üretilen fotogerçekçi görüntülere erişime sahip. Yapay zeka ile hayal edin” etiketini kullanıyor ancak sosyal medya hizmetlerini dolduran yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin çoğu başka yerlerden geliyor. Yeni özellikle birlikte filigranlar, görüntünün orijinal bir fotoğraf değil, bir fotoğraf olduğunu açıkça belirtmek için “Imagined with AI” ifadesini de kullanacak. yapay zeka tarafından oluşturulan medya. “Zeka ile yaratılmıştır” ibaresi yer alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu