Haber

İsrail 4 üst düzey Hamas yetkilisini öldürdü

İsrail ordusu Gazze’de 4 üst düzey Hamas yetkilisini öldürdüğünü duyurdu.

İsrail ordusu ve İç İstihbarat Teşkilatı Shin-Bet (Şebak) tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, hava saldırılarında Hamas’a bağlı 4 üst düzey yetkilinin öldürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Şin-Bet’in sağladığı istihbarata dayanarak İsrail savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen hava saldırısında Hamas’ın “Ed-Deraj ve’d-Tuffah Taburu” Komutanı Rıfat Abbas, yardımcısı İbrahim Cezba ve Hamas’ın bulunduğu belirtildi. Taburun Askeri ve İdari Takviye Komutanı Tarık Maruf öldürüldü. Öldüğü bildirildi.

Açıklamada, Daraj wa’d-Tuffah Taburu’nun Hamas’a bağlı en değerli birlik olarak kabul edilen Gazze Şehir Tugayı’na bağlı olduğu belirtilirken, bu taburun silahlı unsurlarının saldırılarda aktif rol oynadığı iddia edildi. 7 Ekim’de İsrail’e karşı

Açıklamada, Hamas İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Şadi Barut’un da ordu ve Şin Bet’in ortaklaşa düzenlediği başka bir saldırıda öldürüldüğü kaydedildi.

Barut’un İsrail’e yönelik saldırıları Gazze’deki Hamas lideri Yahya Sinvar ile birlikte planladığı iddia edildi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 309’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 913’ü çocuk, bin 709’u kadın ve 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 105 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde ve İsrail’in çok sayıda bombardımanında 25 gazeteci hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu