Ekonomi

İstanbul’da göl ve göletlere 1 milyon 143 bin yavru balık bırakıldı

İstanbul’da göl ve göletlere 1 milyon 143 bin yavru balık bırakıldı

İSTANBUL – İstanbul’da su kaynaklarının arıtılması projesi kapsamında 1 Milyon 143 Bin yavru sazan balığı göl ve göletlere bırakıldı. Proje ile kırsalda yaşayan vatandaşların kaliteli, ucuz ve sağlıklı gıda ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra sportif balıkçılık da destekleniyor. 8 yıldır devam eden projede bu yıl kalan balıklarla 3 milyon 167 bin 500 sazan balığı buluşturuldu.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul’un Arnavutköy, Beykoz, Pendik, Sarıyer, Silivri, Sultangazi ve Şile ilçelerindeki 21 göl ve gölete toplam 1 milyon 143 bin yavru sazan bıraktı. 2015 yılında başlayan projede, bu yıl bırakılan balıklarla birlikte toplam 3 milyon 167 bin 500 yavru sazan göllere bırakıldı.

“2015’ten beri sürüyor, 15.16 kilo sazan tutuluyor”

Proje hakkında konuşan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Göletlerimizdeki biyolojik çeşitliliği artırmak ve bölge insanının daha kaliteli eserlere ulaşmasını sağlamak için bu projeyi yapıyoruz. İpsala’da üretilen balıklarımızı bıraktık. 7 ilçede 21 gölette.Terkos Gölü’ne 500 bin balık bıraktık.Sürdürülebilirlik anlamında da çalışmalarımız var ve kontrollerimiz sürekli devam ediyor.Denizlerimizde bu projeler devam ediyor.Çok sayıda balık yakaladık, 1 milyonu geride bıraktık. 143 bin balık ve bunu her yıl artırmaya çalışıyoruz. Meyvelerini görmeye başladık. Bölgede 15, 16 kilo sazan balığı tutuluyor ve bu bizi mutlu ediyor” dedi.

haberbayrampasa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu