Haber

Kentsel dönüşüm yönetmeliği TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.

Kentsel dönüşüm düzenlemelerini içeren yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

TBMM’DE TEKLİF KABUL EDİLDİ

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun, Bazı Kanunlar ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. Öneriye göre, hak sahipliğine ilişkin işlemler hariç olmak üzere hasar tespit raporlarına dayanılarak idari işlemlere karşı açılan iptal davalarında İdari Usul Kanunu’na eklenecek maddeyle yeni yöntemler getiriliyor. Keşif yapma ve bilirkişi raporlarını sunma süreleri kısaltılıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜDÜRLÜĞÜ KURULUYOR

Taraflar talep etse dahi duruşmanın yapılması mahkemenin takdirine bırakılmıştır; Davaların, belgenin tamamlanmasından sonra veya ara karar, keşif, bilirkişi incelemesi veya duruşmanın gerekli olduğu hallerde bunların tamamlanmasından sonra en geç 15 gün içinde karara bağlanmasına karar verilir. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kurulacak ve Müdürlüğün özel bütçesi olacak. Riskli binaların tespiti ve Hazine taşınmazlarının değerlendirilmek üzere Bakanlığa tahsisine ilişkin görev, hak ve yetkilerin artık Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından kullanılmasını sağlayacak değişiklikler yapılıyor.

DÜZENLEMEDE “YARI BİZDEN” KAMPANYASI DA DAHİL

Teklifle, İstanbul’da dönüşümü hızlandırmak amacıyla başlatılan “Yarısı Bizden” kampanyasının hayata geçirilmesi için yararlanıcılara üretime yönelik maddi yardım sağlanmasına ilişkin kanunda düzenleme yapılıyor. Salt çoğunlukla karar veren malikler, alınan karar ve sözleşme şartlarını içeren teklifin salt çoğunluğuyla alınan karara katılmayan maliklere, noter aracılığıyla veya ilgili muhtarlığa ilan edilmek suretiyle, 3 gün içinde bildirilmesi gerekmektedir. 15 gün.

Kaynak: Haberler.com / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu