Ekonomi

Koç Holding Yapı ve Kredi Bankası Hisselerini Kurumsal Yatırımcılara Arz Ediyor

Koç Holding, Yapı ve Kredi Bankası’nın nominal değeri 575 milyon TL’ye kadar olan hisselerinin hızlandırılmış defter tutma yöntemiyle borsa dışındaki kurumsal yatırımcılara satılacağını duyurdu.

Koç Holding’in KAP’ta yaptığı açıklamada, Yapı ve Kredi Bankası’ndaki hisselerinin bir kısmını satacağı belirtildi.

Açıklamada, “Yapı ve Kredi Bankası A.’nın sermayesinin yüzde 27,02’sine tekabül eden 2 milyar 282 milyon 666 bin 574 lira nominal değerli hisselerin bir kısmı müşterek koordinatörlük ve muhataplık (Joint Global Coordinators and Joint Bookrunners, ‘Joint Coordinators and Bookrunners’) olarak yetkilendirildi ve satış süreci bugün başladı.” ifadeler yer aldı.

Açıklamada, satılacak pay sayısı ve satış fiyatı gibi İşleme ilişkin son kuralların hızlandırılmış talep toplama süreci sonucunda belirleneceği, hızlandırılmış talep toplama sürecinin tamamlandığı ve satış sonuçlarının ayrıca duyurulacağı belirtildi.

Açıklamada, şirketin portföy optimizasyonu amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan İşlem’in Banka hisselerinin likiditesini ve halka açıklık oranını artırmasının beklendiği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

“İşlem kapsamında, Hisselerin tamamının satılması halinde Banka’daki doğrudan payımızın yüzde 20,22 olması ve Banka’nın halka açıklık oranının yüzde 38,82’ye çıkması bekleniyor. Böylece, halihazırda Banka hisselerinin yüzde 40,95’ine sahip olan Koç Holding A.Ş. yüzde 61.17

İşlem sonrasında Ortaklığımız ve Koç Finansal Hizmetler AŞ’nin sahip olacağı Banka payları için, bazı mutad istisnalar ve Müşterek Koordinatör ile Saymanların muvafakati ile yapılacak istisnalar dışında, İşlemin tamamlanmasını takip eden 90 gün süreyle satılmayacağı taahhüdü verilmektedir.

Yukarıdaki açıklamalarımızın Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili Özel Durumlar Tebliği’nde yer alan asıllarına uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, bahise ilişkin bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak elde etmek için gerekli tüm çabayı gösterdiğimizi ve bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu