Ekonomi

Merkez Bankası yılın son enflasyon raporunu açıkladı

TCMB Lideri Hafize Gaye ErkanYılın 4’üncü enflasyon raporu için basın toplantısı düzenlendi.

Erkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Merkez Bankası olarak fiyat istikrarını sağlayarak toplumsal refaha en büyük katkıyı sağlayacağımızın bilincindeyiz. Bu nedenle Haziran ayında başlattığımız güçlü nakit sıkılaştırmasıyla enflasyonla kararlılıkla mücadele ediyoruz.

*İçinde bulunduğumuz geçiş döneminde para politikasının birikimli etkileri devreye girerken, 2024 yılının ikinci yarısında enflasyondaki düşüş sürecinin başlamasını hedefliyoruz.

* Eylül ayı enflasyonu, Ekim ayı yüksek frekanslı verileri ve tüm öncü göstergeler, söz konusu şokların enflasyona yansımasının büyük ölçüde tamamlandığı yönünde.

‘2024’te enflasyonu düşürmeye kararlıyız’

* Nakit sıkılaştırma sürecinde Türk Lirası tasarruf araçlarına olan talep artırılarak tüketim talebinin dengelenmesi destekleniyor.

* Uyguladığımız seçici kredi sıkılaştırması aynı zamanda arz ve talep istikrarının uyumunu da sağlıyor. Mali sıkılaştırmanın kümülatif etkilerinin de devreye girmesiyle bu kademeli dengelenmenin devam edeceğini öngörüyoruz.

* Aşırı talebin ortadan kaldırılması ve Türk Lirası tasarruf araçlarına olan talebin artması, cari denge yoluyla hem doğrudan hem de dolaylı olarak enflasyonu yavaşlatıcı etki yapacaktır.

* Para politikasındaki kararlılık ve tutarlılık ile bu çerçevede geliştirdiğimiz irtibat politikası, Merkez Bankası’nın tahminlerinin beklenti oluşumundaki yükünü artırarak beklentilerin yeniden sabitlenmesini hedefliyor.

* Nakit sıkılaştırma adımlarımızın birikimli etkileriyle enflasyonun ana eğilimini zayıflatmayı sürdürerek 2024 yılında enflasyonla mücadeleyi sağlama kararlılığındayız.

guneyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu