Haber

Mudurnu’da Gizemli Kazı Sürüyor

BOLU’nun Mudurnu ilçesine bağlı Kovucak köyünde yaşlı bir çifte ait arazide Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma talimatı üzerine 3 aydır kazı çalışması yapılıyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak Üzülmez Müdürlüğü’nden getirilen 15 madencinin büyük bir gizlilik içinde yürüttüğü gizemli kazıda nelerin aranacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmiyor.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma gerekçe gösterilerek Nisan ayında Mudurnu ilçesine bağlı Kovucak köyünde iş makinesiyle hafriyat çalışması başlatıldı. Yaklaşık bir aylık çalışmanın ardından Mayıs ayında Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak Üzülmez Kurumu Müdürlüğü’nden 15 maden personeli bölgeye getirildi. Madenciler bölgede yer altına inerek kazı çalışmalarına başladı. Havalandırma ve jeneratör sistemlerini kuran madenciler, 2 aylık sürede yerin metrelerce altına indi. Büyük bir titizlikle devam eden esrarengiz kazı çalışmalarının devam ettiği belirtilirken, jandarma ekipleri dışarıda geniş güvenlik önlemi aldı.

ARAZİ SAHİPLERİNE YAKLAŞILMIYOR Arazi sahipleri dahil hiç kimsenin kazı alanına yaklaştırılmadığı belirtildi. Her gün sabah saatlerinde başlayan kazının akşam saatlerinde verildiği ve alanın girişinin kapatıldığı belirtildi. Bolu İl Kültür Turizm ve Müze Müdürlüğü ekiplerinin kazı çalışmalarında yer almadığı öğrenildi. Manzara ve fotoğraf çekilmesine izin verilmeyen kazı alanı çevresinin 24 saat onlarca güvenlik kamerası tarafından izlendiği bildirildi.

Öte yandan önceki yıllarda bölgede define kazısı yaparken onlarca kişinin yakalandığı ve haklarında jandarma tarafından işlem yürütüldüğü kaydedildi. Gizemli kazı devam ederken, ne arandığına dair herhangi bir bilgi verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu