Ekonomi

Nomura: Dolarda ralli sona erebilir

Nomura ve Morgan Stanley üzere kurumlar dolardaki bir sonraki kıymetli hareketinin düşüş istikametinde olmasını bekliyor.

Singapur’daki Craig Chan öncülüğündeki Nomura stratejistleri paylaştıkları bir notta “ABD’de çekirdek enflasyonda yavaşlama ve Çin iktisadının tekrar açılması göz önüne alınınca dolarda daha ‘sürdürülebilir bir dönüş’ yakın görünüyor. Tesirleri de daha geniş çaplı olacak” tabirlerine yer verdi.

ABD’de Ekim ayı enflasyonunun tahminlerden düşük gelmesinin Fed’den faiz artış suratını yavaşlatacağı beklentisine yol açmasıyla Bloomberg Dolar Endeksi Eylül’de gördüğü rekor yüksek seviyeden beri yüzde 6’ya yakın düştü.

Fed Yöneticisi Christoph Waller’ın faizlerin bir süre daha yükseleceğini belirtmesiyle dolar bu hafta yeniden yükselişe geçti. Ancak Çin’in emlak kesimine yönelik yeni tedbirler açıklamasıyla bu yükseliş sonlu kaldı.

Morgan Stanley analistleri de enflasyonun gevşemesiyle doların 2023’te düşeceği kestirimini paylaşmış, bu senaryonun gelişmekte olan ülke varlıklarını destekleyeceği vurgulanmıştı.

Bank of New Zealand Kıdemli Piyasa Stratejisti Jason Wong “Kısa vadede dolarda konsolidasyon olabilir ancak uzun vadede aşağı yönlü potansiyeli bulunuyor” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu