Teknoloji

Raspberry Pi’ye yeni rakip: LattePanda Mu tanıtıldı

Çin merkezli tek kartlı bilgisayar (SBC) üreticisi LattePanda, kısa süre önce x86 tabanlı yeni cihazını tanıttı. Şirketin tanıttığı LattePanda Mu adındaki küçük anakart – bilgisayar, Raspberry Pi 5’e alternatif olarak gelecek.

Raspberry Foundation, tek kartlı bilgisayarları ve hesaplama modülleri için Arm çiplerini kullanırken, LattePanda ürünlerini her zaman Intel x86 çipleriyle tasarlamasıyla bilinen bir marka. Bununla birlikte LattePanda’nın cihazları genellikle Raspberry Pi kartlarına kıyasla daha yüksek bir fiyat noktasına sahip. Ancak bu cihazların en iyi yanı, Windows 10 ve çeşitli Linux dağıtımları gibi çok sayıda işletim sistemiyle kullanılabiliyor olması.

Çinli şirketin ürün yelpazesine en son eklenen LattePanda Mu ise kendine özgün çözümler barındıran ve çok çeşitli donanım projeleri için esneklik sunan bir mikro hesaplama modülü olarak öne çıkıyor. Latte Panda Mu, Raspberry Pi gibi geleneksel tek kartlı bilgisayarların aksine, çok daha küçük ve yalnızca elektronik cihazlar oluşturmak için gerekli temel bileşenlere sahip.

60mm x 69.6mm boyutlarıyla bir kartvizitten biraz daha büyük olan mikro x86 hesaplama modülü 4 çekirdekli Intel N100 CPU ile donatılmış durumda. Mu, IBECC destekli 8GB bellek, 64GB eMMC 5.1 depolama alanı ve üç HDMI/ DisplayPort, sekiz USB 2.0 portu, dört adede kadar USB 3.2 portu, iki adede kadar SATA 3.0 ve 64 genişletilebilir GPIO dahil olmak üzere çeşitli genişletme pin seçenekleriyle birlikte geliyor.

Mu ayrıca 9 adede kadar PCIe 3.0 şeridi sunarak özel grafik kartı eklenmesine olanak tanıyor, böylece küçük cihaz daha zorlu hesaplama görevlerine sokulabiliyor. Ayrıca LattePanda Mu’nun açık kaynaklı taşıyıcı kart tasarımları ve kütüphaneleri, şirketin özel GitHub deposunda bulunabiliyor ve geliştiricilerin hızlı değişiklikler ve iyileştirmeler yapmasına olanak tanıyor.

LattePanda Mu kartı 139 dolara satılırken, Mu, Mu Lite Carrier ve Mu Active Cooler’ı içeren bir kit şu anda 190 dolarlık indirimli fiyatla satılıyor.

narmanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu