Teknoloji

Sadece 45 tane üretilmişti: Bodrumda bulunan 66 yıllık efsane bilgisayar LGP-30

c-wizz isimli bir Alman Redditor, geçtiğimiz günlerde büyükanne ve büyükbabasının bodrumunda çok az bulunan 66 yıllık bir Librascope LGP-30 bilgisayarı (ve birkaç 1970 DEC PDP-8/e bilgisayarı) bulduklarını duyurdu. Birinci olarak 1956’da piyasaya sürülen LGP-30, Avrupa’da üretilen yalnızca 45 örnekten biri ve hacker tarihinin ünlü bir kısmında “Mel” tarafından kullanılan bilgisayar olarak öne çıkıyor.

1954 yılında California Institute of Technology’de Stan Frankel tarafından geliştirilen LGP-30 (“Librascope General Purpose 30″un kısaltması) orijinal olarak 47.000 dolara (enflasyona göre ayarlanmış olarak bugün yaklaşık 512.866 dolar) perakende fiyatı ile satılıyordu ve yaklaşık 365 kilo ağırlığındaydı. Buna rağmen, masa benzeri boyutundan dolayı o sıralarda küçük bir bilgisayar olarak görülüyordu. Masswerk.at’in söylediğine nazaran, LGP-30, 113 vakumlu tüp, 1.450 katı hal diyot ve 4.069 31 bit söz depolayabilen (yaklaşık 15.8 modern kilobayta eşdeğer) dönen manyetik tambur belleği (3.700 RPM’de dönen 16,5cm çapında ve 18cm uzunluğunda bir tüp) içeriyordu.

Ana LGP-30 ünitesiyle birlikte c-wizz, Flexowriter daktilo üslubu bir konsol (makine ile giriş ve çıkış için kullanılır) ve harici bilgi depolama için kağıt şerit okuyucuya benzeyen bir şey buldu. Birkaç PDP-8/e makinesi ve birtakım ilgili ekipmanlar da yanında bulunuyordu. Bir Reddit yorumunda c-wizz, “PDP/8E’lere ait daha fazla modül var gibi görünüyor” diye yazdı ve devam etti: “Bütün bunların monte edilmesi gereken 19 inçlik [yaklaşık 50cm) bir raf var. Belki bazı kılavuzlar bulabilir ve hepsini bir araya getirmeye çalışabilirim.

Wikipedia

PDP-8/e makineleri kendi başlarına ender ve bedelli olsalar da, LGP-30, hacker tarihinin efsanevi bir kesimi olduğu için bodrumda yapılan keşfin en değişik kesimi olarak öne çıkıyor. Birinci olarak 1983’te bir Usenet haber grubuna gönderilen destansı “The Story of Mel“de Melvin Kaye adlı bir Librascope programcısı, LGP-30’dan öteki bir bilgisayara bir Blackjack programı taşımakla görevlendirildi. Kıssanın müellifi Ed Nather daha sonra yazılımda bir kusur bulmakla görevlendirilir ve bu sırada Kaye’in dahiyane ve alışılmadık programlama numaralarını keşfeder. Ayrıca, Edward Lorenz‘in LGP-30 üzerinde yapılan hava deneyleri sonucunda kaos teorisi (ve “kelebek etkisi”) geliştirdiği söyleniyor.

Bu efsanevi makinenin o bodrumda ne işi olduğu ise şimdilik gizemini koruyor. Bir Reddit yorumunda c-wizz şöyle diyor: “Bildiğim tek şey, büyükbabamın 60’larda bazı inşaat mühendisliği hesaplamaları için kullandığı ve ülkede özel olarak böyle bir bilgisayara sahip olan bir avuç insandan biri olduğu

Büyükanne ve büyükbaba LGP-30’u ne amaçla kullandıysa, onunla yakınlarda bulunan PDP-8/e birimleri arasında bir ilişki olabilir. Başka bir yorumda c-wizz, “LGP-30 için yazılan kodun PDP8e’ye nasıl aktarılacağına dair kimi talimatlar var üzere görünüyor” diyor.

Onlarca yıl bir bodrum katında bekledikten sonra, LGP-30’un tekrar çalışmaya başlaması için büyük olasılıkla kayda değer bir ilgiye ihtiyacı olacak. Nitelikli bir bilgisayar müzesi burada devreye girebilir ve c-wizz bunu araştırıyor gibi görünüyor. C-wizz, “Birisi bu şeyi tekrar çalışır hale getirebilirse nitekim olağanüstü olurdu” diyor ve ekliyor: “Almanya’da (yaşadığım yer) çalışan bir LGP-30’a sahip bir müze buldum. Sanırım onlara ulaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu