Sağlık

Soğuk hava bel fıtığına neden olmaz ancak ağrıyı artırabilir

Uzmanlar, soğuk havanın bel fıtığı oluşumuna neden olmadığını ancak bel ağrısına neden olan faktörlerden biri olduğunu belirtiyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Sık sık sırt ağrısından muzdarip birinin bel alanını sıcak tutan kıyafetler giymesinin, özellikle soğuk havalarda önemli olduğuna dikkat çekiyor. Dr. Emre Ünal: “Bel ağrısında ilk yapılması gereken bel bölgesine ısı uygulamak ve dinlenmektir.” söz konusu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, soğuk ve karlı havaların bel ve boyun fıtıklarına etkisini anlattı.

Soğuk hava bel ağrısına neden olan bir faktördür

Op, bel fıtığının, omurilik kemiklerinin ortasında yer alan “disk” adı verilen kıkırdak dokuların zamanla bozularak yerinden çıkması durumu olduğunu açıklıyor. Dr. Emre Ünal, “Bu bozulma yaşın ilerlemesi, ağır kaldırmak, sigara içmek, fazla kilolu olmak gibi etkenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Soğuk hava bel fıtığı oluşumunda etken değildir ancak bel ağrısına neden olan bir etkendir. “Buradan da anladığımız gibi bel fıtığı ile bel ağrısı farklı durumlardır.” söz konusu.

Bel bölgesindeki kas, eklem ve bağlarda oluşan ‘gerginlik’ ağrıya neden olur.

Soğuk havalarda dokuların “küçüldüğünü” ve sertleştiğini belirten Op. Dr. Emre Ünal, “Bu dokular arasında kaslar, eklemler ve bağ dokuları yer alıyor. Hareketlilik azalır. Kan taşıyan damarlar da küçüldüğü için dokulara daha az kan gider. Tüm bu sebeplerden dolayı bel bölgesindeki kaslarda, eklemlerde ve bağ dokularda ‘gerginlik’ meydana gelir. Bu gerilim acıya neden oluyor.” dedi.

Bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrı soğuk havalarda daha da kötüleşir

Op, bel fıtığı sorunu yaşayan kişilerin bel ağrısına göre daha fazla kalça ve bacak ağrısı yaşadıklarını belirtti. Dr. Emre Ünal: “Soğuk havanın bel fıtığı gelişimine katkısı olmasa da, polikliniklerimizde bel fıtığı kaynaklı ağrının soğuk havalarda daha şiddetli hale geldiğini görüyoruz.” söz konusu.

Soğuk havalarda ne yapılmalı?

Öpücük. Dr. Emre Ünal, soğuk havalarda sırt ağrısı çekenlerin yapması gerekenleri şöyle anlattı:

“Sık sık sırt ağrısı çeken biri için özellikle soğuk havalarda bel bölgesini sıcak tutan kıyafetler giymek soğuktan korunmanın en önemli unsurudur. Açık havada antrenman yapmak isteyen kişilerin antrenman öncesinde ısınma egzersizleri yapması sırt ağrısını önemli ölçüde önleyecektir.

En az 15 dakika boyunca sıcak su şişesi ile ısı uygulaması

Bel ağrısı çeken kişilerin kafasını karıştıran soru ‘Sırtım ağrıdığında sıcak mı yoksa soğuk uygulama mı yapmalıyım?’ Sırt ağrısı durumunda yapılacak ilk şey bel bölgesine ısı uygulamak ve dinlenmektir. “Cildi yakmadan ısıtacak ve sıcaklığını en az 15 dakika koruyacak sıcak su şişesi ile bel bölgesine istirahatle birlikte sıcak uygulama çok iyi sonuçlar veriyor.”

Sırt ağrısı yaşamamak için sigara içmeyin!

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, bel ağrısı ya da bel fıtığını önlemek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Düzenli egzersiz yapmak, kilonuza dikkat etmek, şekerli yiyeceklerden uzak durmak, sigara içmemek ve bel bölgenizi soğuktan korumak.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu