Ekonomi

Sprinklr hisseleri, 2. çeyrek beklentilerinin altında kaldığı için% 17 düştü

NEW YORK – Önde gelen birleşik müşteri deneyimi yönetim platformu Sprinklr Inc. (NYSE: CXM), ilk çeyrek kazançlarını açıkladı ve 0,07 dolarlık konsensüsün 0,02 dolar üzerinde 0,09 dolarlık düzeltilmiş EPS ile analist beklentilerini aştı.

Ancak şirketin hisseleri, piyasa beklentilerinin altında kalan ikinci çeyrek kazanç beklentisinin ardından %17 oranında keskin bir düşüş yaşadı.

Şirket ilk çeyrekte toplam gelirinin 196 milyon $’a ulaşarak bir önceki yıla göre %13 arttığını ve analist tahmini olan 194,37 milyon $’ın biraz üzerinde olduğunu bildirdi.

Şirketin iş modeli için önemli bir ölçüt olan abonelik geliri, bir önceki yıla göre %12’lik bir artışla 177,4 milyon dolara yükseldi. Sprinklr’ın büyümesi, bir önceki yılki zarara kıyasla 5,7 milyon dolarla pozitife dönen faaliyet gelirine de yansıdı ve düzeltilmiş faaliyet marjı %6’dan %10’a yükseldi.

Bu olumlu göstergelere rağmen, şirketin ikinci çeyrek beklentileri yatırımcı duyarlılığını azalttı. Sprinklr, 2Ç 2025 için 0,09 $ ‘lık analist konsensüsünün altında olan 0,06 ila 0,07 $ arasında düzeltilmiş bir EPS tahmin ediyor. Ayrıca, şirket 2. çeyrek gelirinin 194 ila 196 milyon dolar aralığında olmasını ve beklenen 196,9 milyon doların altında kalmasını bekliyor.

Şirketin tüm yıl görünümü de temkinli bir duruşa işaret ediyor; abonelik gelirinin 714 milyon ila 716 milyon dolar arasında, toplam gelirin ise 779 milyon ila 781 milyon dolar arasında olması bekleniyor. Düzeltilmiş işletme geliri için tüm yıl beklentisinin orta noktası 104,5 milyon dolar olarak belirlenirken, düzeltilmiş EPS 0,40 ila 0,41 dolar arasında olacak.

Sprinklr’ın Kurucusu ve Eş CEO’su Ragy Thomas, “Daha zorlu bir makro ortamda faaliyet göstermemize rağmen, 1. çeyrekte güçlü serbest nakit akışı sağladık ve yeni ürünler ve yapay zeka özellikleriyle yenilikler yapıyoruz.” diyerek sonuçları yorumladı. Ayrıca, Trac Pham’ın büyümeyi ve ölçeği yönlendirmek için Eş CEO olarak atanmasının altını çizerek şirketin stratejisine ve liderliğine olan güvenini dile getirdi.

Sprinklr’in finansal sağlığı, 30 Nisan 2024 itibariyle 610,1 milyon dolarlık nakit, nakit benzerleri ve pazarlanabilir menkul kıymetlerle istikrarını koruyor. Şirket ayrıca, güçlü serbest nakit akışı üretiminin ve 1 milyon dolarlık müşterilerinin bir önceki yıla göre %20 oranında artmasının altını çizerek, büyük kurumsal müşterilere yönelik cazibesinin devam ettiğini gösterdi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kovancilar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu