Haber

Trump, 2024 seçim kampanyası için 6,5 milyon dolardan fazla para topladı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, kendisine karşı “gizli devlet belgelerini saklamak” suçlamasıyla mahkemeye çıktıktan sonra 2024’te yapılacak başkanlık seçimleri kampanyası için 6,5 milyon dolardan fazla para topladı.

The Hill’in haberine göre Trump, Miami’deki federal mahkemede belgeleri sakladığına dair 37 ayrı suçlamayı reddetmesinin ardından New Jersey’deki Bedminster golf tesisinde etkinlik düzenledi.

Trump’ın kampanya ekibi, Bedminster’daki yemekte 2 milyon dolardan fazla para toplandığını ve kampanyaya katılan destekçilerin çevrimiçi olarak 4,5 milyon dolar bağışta bulunduğunu duyurdu.

Böylece zımni belgeler soruşturması kapsamında Trump’ın suçlanmasının ardından seçim kampanyası için toplanan bağış miktarının toplam 6,5 milyon dolara ulaştığı kaydedildi.

Trump, 2024 başkanlık seçimleri için adaylığını açıkladıktan sonra ilk üç ayda seçim kampanyası için 18 milyon dolardan fazla bağış aldı ve iddianame hazırlandıktan sonraki 24 saatte toplam 4 milyon dolar toplandı.

Mülkte zımni belgeler

Florida’daki evi “gizli belgeler” soruşturması nedeniyle 8 Ağustos 2022 sabahı FBI ajanları tarafından basılan Trump, baskını ve hakkında devam eden soruşturmaları “siyasi” olarak nitelendirdi. hakimden inceleme talep etti.

“Gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarına özel yetkili bilirkişi olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith başkanlık ediyor.

4 Nisan’da Donald Trump, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına “kapanma” ödediği suçlamasıyla Manhattan Ceza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıktı ve kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Bu ayın başlarında açıklanan 49 sayfalık bir iddianamede Trump, Beyaz Saray’dan ayrılırken yanında gizli belgeler götürmekle ve federal soruşturmaları engellemekle suçlandı.

Trump, bu suçlamaları “saçma ve asılsız” olarak nitelendirdi ve Miami’deki federal mahkemede zımni hükümet belgelerini sakladığı yönündeki suçlamaları reddetti.

haber-artuklu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu