Ekonomi

Uganda altyapı için 295 milyon dolarlık IDB kredisi aldı

Uganda, 295 milyon dolarlık bir kredi sağlamak üzere İslam Kalkınma Bankası (IDB) ile bir anlaşmaya vardı. Bu finansman ülkenin kuzeybatı bölgesinde yol ve Nil Nehri üzerinde bir köprü inşası için ayrılmıştır. Uganda Maliye Bakanı Matia Kasaija Salı günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da IDB Başkanı Muhammed Al Jassar ile kredi anlaşmasını imzaladıktan sonra anlaşmayı duyurdu.

Kredi, alternatif kaynak arayışını sürdüren Uganda’nın dış finansman portföyünü genişletmeye yönelik stratejik bir hamlesini temsil ediyor. Kredi programlarının yeniden başlatılması için Dünya Bankası ile yürütülen müzakereler uzun süredir devam ediyor ve henüz sonuç vermedi. Dünya Bankası daha önce de tartışmalı bir eşcinsellik karşıtı yasanın kabul edilmesinin ardından Uganda’ya yeni kredi vermeyi durdurmuştu.

Bu krediyle finanse edilen altyapı projeleri arasında 105 kilometrelik yolların geliştirilmesi de yer alıyor ve bu yolların bölgedeki bağlantıyı arttırması ve ekonomik büyümeyi teşvik etmesi bekleniyor. Nil nehri üzerinde bir köprü inşası da finanse edilen projelerin önemli bir bileşeni olup ulaşım ve ticaret yollarının iyileştirilmesini amaçlamaktadır.

Anlaşma Uganda’nın, ülkenin kalkınma hedefleri açısından kritik önem taşıyan altyapı yatırımlarına yönelik devam eden çabalarının altını çiziyor. Maliye Bakanı’nın sosyal medya üzerinden yaptığı duyuru, hükümetin önemli ekonomik gelişmeler ve ortaklıklar konusunda kamuoyunu bilgilendirme konusundaki kararlılığını yansıtıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu