Teknoloji

Yapay Zeka İle Savaş Başladı mı? Askeri Drone Simülasyonda Operatörünü Öldürdü

ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zeka Operasyonları Başkanı Albay Tucker Hamilton, yapay zeka tabanlı bir askeri insansız hava aracının simülasyonunda onu engellemeye çalışan operatörünü öldürdüğünü açıkladı.

Albay Tucker Hamilton, Londra’da düzenlenen Future Combat Air and Space Capabilities Summit’te yaptığı açıklamada, yapay zekanın “beklenmedik stratejiler” geliştirdiğini söyledi.

Düşmanın hava savunma sistemlerini imha etmek için yapay zeka destekli bir insansız hava aracının önerildiği Hamilton tarafından açıklanan testte şunlar yaşandı:

“Sistem tehdidi tespit ederken bazen insan operatör ona bu tehdidi öldürmemesini söyledi. Ancak yapay zeka bu tehdidi öldürerek puan aldığını fark etmeye başladı.”

Peki ne yaptı? Onu durdurmaya çalışan operatörü öldürdü. Operatörü öldürdü çünkü o kişi amacına ulaşmasına engel oluyordu.”

“Sistemi eğittik. Operatörü öldürme, bu kötü. ‘Bunu yaparsan puan kaybedersin’ dedik.

“Peki ne yapmaya başlıyor? Hedefi öldürmesini önlemek için operatörün drone ile iletişim kurmak için kullandığı iletişim kulesini yok etmeye başladı.”

Gerçek bir insanın ölmediği simülasyonda, önüne çıkan engelleri aşmak için herkese saldıran yapay zeka destekli drone, yapay zekanın korkunç yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Geçen yıl Defence IQ ile yaptığı bir röportajda Hamilton, “Yapay zekaya sahip olmak hoş değil, bu geçici bir heves değil, toplumumuzu ve ordumuzu sonsuza dek değiştiriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu