Sağlık

Yüz Gençleştirmede İzleri Gizlemek Mümkün

Günümüzde endoskopik yaklaşım ile saçlı deri içerisinden 1’er cm’lik kesilerden girilerek yüz gençleştirme (yüz germe) ameliyatlarının uygulanabildiğini tabir eden Medical Park Karadeniz Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Enes Agah Kodalak, “Bütün ameliyat süreci, cilt altına yerleştirilen kamera yardımıyla ekrandan izlenmektedir. Kapalı olarak uygulanan bu yöntem sayesinde daha güvenli işlem yapılmakta, komplikasyonlar en aza indirgenmekte ve yüz bölgesinde görünen bir ameliyat izi olmamaktadır” dedi.

Medical Park Karadeniz Hastanesi Plastik, Rekonstürktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Enes Agah Kodalak, yüz estetiği ve yüz gençleştirme süreçleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Yüz estetik cerrahisi süreçlerinin dünyada son vakitlerde giderek popülerleşen uygulamalar ortasına girdiğini tabir eden Op. Dr. Enes Agah Kodalak, “Burun estetiği bu işlemler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bir diğer önemli alan ise yüz gençleştirme ameliyatlarıdır” halinde konuştu.

GEVŞEYEN DOKULAR ESKİ YERLERİNE TAŞINIYOR

Yaş ilerledikçe yüz bölgesinde cilt ve cilt altında yer alan yağ yastıkçıklarının yerçekimi ve metabolizmanın da tesiriyle yer değiştirdiğini ve hacim değişikliğine uğradığını vurgulayan Op. Dr. Kodalak, bu durumun yaşlanma olarak isimlendirdiğimiz görünüme yol açtığını söyledi.

Yüz bölgesindeki yaşlanan dokuları eski anatomik yerlerine taşımak ve bu durumu taklit etmek maksadıyla çeşitli ameliyatların yapıldığını belirten Op. Dr. Kodalak, şunları söyledi:

“Bir yaklaşım olarak yüz germe veya tıpta bilinen adıyla ‘facelift’ operasyonları bu durumda yapmış olduğumuz ameliyatların genel adıdır. Bu operasyonlar alt başlıklar olarak; üst yüz germe, orta yüz germe ve boyun germe olarak sayılabilir. Aynı zamanda ayrı ayrı ya da kombine olarak ihtiyaca göre uygulanabilmektedir.”

KAŞ VE GÖZ ETRAFINA MÜDAHALE EDİLİYOR

Üst yüz germe ameliyatlarında; alın, kaş, şakak ve göz etrafı alana müdahale edildiğini söyleyen Op. Dr. Kodalak, “Özellikle kaş düşüklüğüyle birlikte seyreden yorgun bakıştan şikayetçi olunan durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Alın germe, kaş kaldırma, şakak germe (temporal lift) ve son zamanlarda popüler olan badem göz diğer bilinen adıyla ‘fox eyes’ gibi gözün ve çevresinin eski halinden daha çekik hale getirilmesi işlemi de bu ameliyatlarla yapılmaktadır” sözlerini kullandı.

GÖRÜNEN BİR AMELİYAT İZİ OLMUYOR

İşlemlerin nasıl yapıldığından bahseden Op. Dr. Kodalak, “Günümüzde artık yeni bir usul olan endoskopik yaklaşım ile saç içerisinden 1’er cm’lik kesilerden girilerek bu süreçler yapılmaktadır. Bütün ameliyat süreci cilt altına yerleştirilen kamera yardımıyla ekrandan izlenmektedir. Kapalı olarak uygulanan bu usul sayesinde daha inançlı süreç yapılmakta, komplikasyonlar en aza indirgenmekte ve yüz bölgesinde görünen bir ameliyat izi olmamaktadır. Tıpkı biçimde orta yüz kaldırma ameliyatı da tekrar endoskopik olarak saçlı deriden yahut ağız içinden girilerek kapalı biçimde yapılabilmektedir.

Özellikle gıdı bölgesindeki sarkma ve çene konturundaki dalgalı görünüm halinde ise boyun germe süreci yararlı olmaktadır. Kulak önü ve ardına gizlenen bir kesi sınırı ile çene altına gizlenen bir kesi sınırından yapılan süreç hayli yüz güldürücü olmaktadır” halinde konuştu.

HER YAŞTA FARKLI SÜREÇLER YAPILABİLİYOR

Estetik ameliyatların kişinin muhtaçlığına nazaran kombine edilebileceğini de belirten Op. Dr. Kodalak, “25 yaşındaki bir hasta ile 50 yaşındaki bir hastaya tıpkı süreçler uygulanmamaktadır. Çoğunlukla genç hastalarımız için endoskopik üst yüz germe (fox eyes) ameliyatları en çok tercih edilenler ortasındayken, ileri yaş hastalarımızda ise total yüz germe süreçleri daha çok tercih edilmektedir. Total yüz germe ameliyatları ile 10-20 yaş genç görünüm elde edilmektedir. Hastalarımızın merak ettiği en değerli soru ise ameliyatın kalıcılığı olmaktadır. Yüz germe süreçlerinin sonuçları kalıcıdır. Yani doğal yaşlanma sürecine tabidirler” açıklamasında bulundu.

AMELİYATTAN 1 GÜN SONRA TABURCU OLUNABİLİYOR

Yapılan süreçlerin akabinde hastanedeki yatış müddeti hakkında bilgi veren Op. Dr. Kodalak, şunları söyledi:

“Her şey olağan seyrindeyken 1 günlük yatış süreci yeterli olmaktadır. Bazı durumlarda ise lokal anestezi altında da yapılabilen mini yüz germe olarak adlandırdığımız özellikle çene konturunu belirginleştirmek noktasında tercih ettiğimiz işlemler de uygulanabilmektedir. Bu hasta grubunda ise yatışa gerek olmamakta, aynı gün konfor ile taburculuk gerçekleştirilebilmektedir.”

DİĞER ESTETİK CERRAHİLER İLE DE KOMBİNASYON MÜMKÜN

Bazen talebe nazaran bu cerrahilere ek olarak yüzün muhtaçlığına nazaran öteki estetik cerrahi süreçlerini de birebir anda yaptıklarına dikkat çeken Op. Dr. Kodalak, “Örneğin; üst ve alt göz kapağı estetiği, bişektomi (yanak inceltme), liplift (dudak kaldırma), yağ dolgusu, çene implantı ve hatta rinoplasti bu işlemler arasındadır. Cilt kalitesini artırmak için kök hücreden zengin nanofat greft (inceltilmiş kök hücreden zengin yağ dokusu) enjeksiyonları uygulanabilmektedir. Yine eş zamanlı olarak mezoterapi ürünleri de tercih edilebilmektedir” dedi.

KİŞİNİN RUH YAŞI İLE DIŞ GÖRÜNÜMÜ ORTASINDAKİ FARK AZALIYOR

Yüz gençleştirme ameliyatlarında genel olarak memnuniyet oranının epeyce yüksek olduğunu söz eden Op. Dr. Kodalak, “Özellikle kişinin kendisini hissettiği ruh yaşı ile dış görünümü arasındaki farkı en aza indirebilmesinin payı bunda büyüktür” diyerek kelamlarını noktaladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu