Haber

Bolsonaro’nun evine polis baskını

Brezilya federal polisi, eski devlet lideri Jair Bolsonaro’nun başkent Brasilia’daki konutuna baskın düzenledi. Baskının, Kovid-19 aşısı ve devletin ilgili veri tabanı ile temaslı soruşturması kapsamında gerçekleştirildiği kaydedildi.

Reuters’a konuşan konuya yakın iki kaynak, Brezilya hükümetinin Kovid-19 veri tabanına yanlış veri girdiğinden şüphelenilen bir kümeye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Bolsonaro’nun konutuna baskın düzenlendiğini ve Bolsonaro’nun yardımcıları Mauro Cid ve Max Guilherme’nin gözaltına alındığını paylaştı. bire bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. .

6 KİŞİNİN TUTUKLANMASI

Brezilya federal polisi de günün erken saatlerinde bir açıklama yaparak, Brasilia ve Rio de Jenario’da 16 arama ve el koyma emri ile altı önleyici gözaltı emri uyguladıklarını duyurdu, ancak şahısların isimlerini vermedi. Bolsonaro’nun sözcüsü ve avukatı ise konut baskını ve gözaltılarla ilgili açıklama yapmadı.

“İDEOLOJİK BİR SEBEP DE VAR”

Polisten yapılan açıklamaya göre, Bolsonaro’nun başkanlığı sırasında Kasım 2021 ile Aralık 2022 arasında adı açıklanmayan kişilerin bağışıklık durumunu değiştirmek için Kovid-19 aşı veri tabanına yanlış veriler girildiği iddia ediliyor. aşı sertifikası ve Brezilya ve ABD’deki Kovid-19 kısıtlamalarını atlatmak. Polis, grubun bu eylemin arkasında ‘ideolojik bir nedeni’ olduğunu söyledi.

Brezilya’nın eski devlet başkanı Bolsonaro, Kovid-19 aşılarıyla ilgili şüphelerini kamuoyu önünde sık sık dile getirdi ve asla aşı yaptırmayacağını söyledi.

haberadilcevaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu