Haber

Nabati: Enflasyonun çok daha düşük seviyelere inmesini bekliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kararlı çalışmalar sonucu enflasyonda görülen hızlı düşüşün önümüzdeki aylarda da devam etmesini beklediklerini belirterek, yıllık enflasyonun bu yıl çok daha düşük seviyelere ineceğini söyledi.

Nebati, sosyal medya hesabından Nisan ayı enflasyon rakamlarına ilişkin bir değerlendirme yaptı. Nisan ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 2,39 arttığını, yıllık enflasyonun ise 6 ay üst üste yüzde 43,68’e gerilediğini belirten Nebati, “Bu gerçekleşmeyle birlikte Ekim ayında yüzde 85,5 ile zirveye ulaşan TÜFE enflasyonu yüzde 85,5’e yükseldi. Geçen yıl yaklaşık 42 puanlık bir düşüş elde ettik.” sözünü kullandı.

‘ÜRETİM TAAHHÜDÜ OLMADAN…’

Yurt içi üretici fiyatları endeksinin (Yİ-ÜFE) de aylık bazda yüzde 0,81 artarak yıllık bazda yüzde 52,11’e gerilediğini kaydeden Nebati, “Böylece geçen yıl Ekim ayında 72,2 puana ulaşmıştı. On bin yıla kadar yükselen ÜFE-TÜFE’nin ortası yeterince daraldı ve tek hanelere geriledi.Manşet enflasyondaki gerileme ve ÜFE-TÜFE ortasındaki farkın kademeli olarak kapanması da enflasyonu etkiliyor Tüm dünya resesyon endişeleri ve istihdam kayıplarıyla boğuşurken biz üretimden, istihdamdan ve büyümeden taviz vermiyoruz.Enflasyonla kararlılıkla mücadeleye devam ediyoruz. Enflasyonla ilgili kararlı çalışmalarımız sonucunda ortaya çıkan bu hızlı düşüşün önümüzdeki aylarda da devam etmesini ve bu yıl yıllık enflasyonun çok daha düşük seviyelere gerilemesini bekliyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu