Ekonomi

Brezilya, Çin’in elektrikli araç ve hibrit ihracatında başı çekiyor

Brezilya, bu süreçte Belçika’yı geride bırakarak Çin’in yeni enerji araçları için en önemli ihracat noktası haline geldi. Pazar dinamiklerindeki bu değişim, özellikle Avrupa Birliği’nin Çinli elektrikli araçlarla ilgili olası sübvansiyon karşıtı ihlalleri soruşturduğu bir dönemde, Çinli otomobil üreticilerinin Avrupa dışındaki pazarlarda artan satışlarına bağlanıyor.

Çin’den Brezilya’ya yapılan saf elektrikli ve plug-in hibrid otomobil ihracatı Nisan ayında 40,163 adede yükselerek bir önceki yıla göre 13 kat artış gösterdi ve Brezilya’yı üst üste ikinci ay lider pazar haline getirdi. Bu veriler Çin Binek Otomobil Birliği (CPCA) tarafından raporlandı.

Ocak ayında en büyük 10. ihracat pazarı olan Brezilya’ya yönelik bu artış, Temmuz ayından itibaren elektrikli ve hibrid araç ithalatına yönelik gümrük vergilerinde beklenen artışın öncesinde gerçekleşti. Tarife artışı Brezilya’nın yerel otomobil üretimini artırma stratejisinin bir parçası.

Artan talep karşısında Çinli otomobil üreticileri Brezilya’daki yatırımlarını hızlandırıyor. BYD ülkede bir üretim kompleksi inşa etmeye başladı ve bu yılın sonunda ya da 2025’in başında yerel üretime başlamayı hedefliyor. Ayrıca Great Wall Motor, Brezilya’daki fabrikasının bu ay faaliyete geçeceğini duyurdu.

Nisan ayında Brezilya, Rusya’nın hemen ardından tüm otomobil kategorilerinde Çin’in en büyük ikinci ihracat noktası konumunu da elde etti.

CPCA Genel Sekreteri Cui Dongshu’ya göre, Batı’nın yaptırımlarına rağmen Rusya’nın Çin’in en büyük otomobil ihracat pazarı olma konumunu koruması bekleniyor.

CPCA ayrıca Ocak-Nisan döneminde İspanya, Fransa, Hollanda ve Norveç dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesine yapılan Çin yapımı elektrikli binek araç ithalatında da düşüş kaydedildiğini belirtti.

Avrupa Birliği’nin sübvansiyon karşıtı soruşturması Çin’in bu bloğa yaptığı araç ihracatını etkiledi. Ancak Cui’nin de açıkladığı gibi Çinli otomobil üreticileri Güney Amerika, Avustralya ve ASEAN ülkeleri gibi yeni pazar arayışlarını sürdürüyor.

Yılın ilk dört ayında Çin’in Rusya’ya yaptığı otomobil ihracatı %23 oranında artarak 268.779 araca ulaştı. Bu arada, Meksika ve Brezilya’ya yapılan ihracatlar sırasıyla 148.705 ve 106.448 araçla %27 ve %536 gibi önemli artışlar kaydetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu