Ekonomi

Büyük ABD bankaları iflas sonrası masrafları karşılayacak

FDIC yaptığı açıklamada, Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ın iflas etmesinden sonra önerilen sigortasız mevduat sahiplerini koruma maliyetini karşılamak için özel bir değerleme uygulayacak bir kuralı onayladığını duyurdu.

Kanun, FDIC’nin, sigortasız mevduat sahiplerini özel bir değerleme yoluyla savunmasının bir sonucu olarak Mevduat Sigorta Fonu’nun (DIF) maruz kaldığı zararları tazmin etmesini şart koşmaktadır. Dolar olarak tahmin edildiği bildirildi.

Genel olarak, büyük sigortasız mevduatı olan büyük bankaların sistemik risk değerlendirmesinden en çok yararlanan bankalar olduğu belirtilirken, toplam 113 bankanın özel değerlendirmeye tabi tutulacağı iddia edildi.

Açıklamada, toplam varlıkları 50 milyar dolardan fazla olan bankaların özel takdirin yüzde 95’inden fazlasını ödeyeceği ve toplam varlıklarının 5 milyar doları aşacağı belirtildi. altındaBankaların sahip olduğu belirtildi

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen FDIC Lideri Martin Gruenberg, kural teklifinin sigortasız mevduat metriklerine dayalı olarak adil, şeffaf ve dengeli bir muamele sağlayacağını belirtirken, sigortasız mudilerin korunmasından en fazla yararlanan bankalara özel bir değerlendirme uygularken

Gruenberg, teklifin aynı zamanda kurumların ABD ekonomisinin kredi gereksinimlerini karşılamaya devam etmesini sağlayacak likiditenin korunmasını da teşvik ettiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu